Wyważanie elementów maszyn wirujących
Wyważanie to jeden z podstawowych procesów serwisowych, który polega na równoważeniu rozkładu masy elementów maszyn wirujących. Jest to działanie niezwykle istotne, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w rozkładzie masy mogą prowadzić do uszkodzeń i szybkiego zużycia łożysk tocznych i ślizgowych. Urządzenie zaczyna pracować zdecydowanie głośniej, a także wibrować, wskutek powstawania drgań generowanych za pośrednictwem siły odśrodkowej. Brak wyważenia, który prowadzi do niesprawności w działaniu maszyny (jej parametry ulegają obniżeniu), może być przyczyną wypadku.
Powody, dla których warto przeprowadzić wyważanie
Wyważanie przeprowadza się w celu wyrównoważenia rozkładu masy tak, aby drgania po tym procesie były jak najmniejsze. Warto je wykonać z kilku powodów, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – wyważenie elementów maszyn o dużych gabarytach umożliwia ich sprawne funkcjonowanie. Ponadto, jeśli nie zdecydujemy się na wyważenie urządzenia, istnieje ogromne ryzyko, że zdecydowanie szybciej się ono zużyje i częściej będzie ulegało awariom. Istotną kwestią jest też wygoda użytkowania – niewyważone elementy generują hałas i wibracje.
Aby uniknąć potencjalnych skutków niewyważenia, zachęcamy do skorzystania z naszych usług – zapewniamy wyważanie statyczne i dynamiczne elementów maszyn wirujących. Korzystamy z nowoczesnej wyważarki marki SCHENCK. Umożliwiamy rejestrację oraz wydruk wyników wyważania.
Procesowi wyważania poddajemy elementy takie jak:
- zespoły wirujące pomp,
- wały korbowe,
- koła zamachowe, koła zębate,
- koła pasowe
- wirniki pomp, wentylatorów, sprężarek, silników elektrycznych,
- rolki, bębny.
Maksymalna średnica wyważanego elementu wynosi 2,7m, masa 3,6t, długość wałów – do 8m. Umożliwiamy wyważanie dynamiczne urządzeń w Twoim zakładzie, bez demontażu urządzenia (wyważanie w łożyskach własnych).